Проект
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Про основні засади формування
якісного складу науково-педагогічного
персоналу структурних підрозділів
З метою забезпечення проведення факультетами, інститутами та навчально-науковими центрами Університету (далі – структурними підрозділами) гнучкої кадрової політики, підвищення їх відповідальності у прийнятті рішень стосовно організації освітнього процесу, внутрішнього управління, ефективного використання коштів, добору кадрів, а також на виконання Ухвали Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 12 червня 2017 «Про перспективи подальшого розвитку Університету в основних напрямах його діяльності», встановити наступні правила:
1. Визначити, що основними критеріями, за якими встановлюються кількісні показники штатного розпису по науково-педагогічним працівникам факультетів, інститутів та навчально-наукових центрів є кількість осіб, що навчаються (з врахуванням спеціальності, освітнього ступеню і форми навчання) та участь структурних підрозділів у наданні освітніх послуг. Принципи і порядок розрахунку кількості посад НПП по Університету в цілому та їх розподіл між структурними підрозділами здійснюється згідно до наказу ректора № 940-32 від 09 грудня 2010 р. «Про основні засади формування штатних розписів факультетів та інститутів (науково-педагогічні працівники)».
Якісні показники штатного розпису НПП (розподіл штатних одиниць за посадами: завідувач кафедри, професор, доцент, старший викладач, асистент, викладач) визначаються вимогами до рівня кваліфікації викладачів (мінімальний рівень яких відповідає ліцензійним умовам провадження освітньої діяльності, а додаткові критерії відповідають структурі освітньо-професійних/освітньо-наукових програм, у виконанні яких бере учать структурний підрозділ).
2. Розрахунки кількісних показників штатного розпису здійснюються планово- фінансовим відділом (далі ПФВ) за даними Науково-методичного центру організації навчального процесу (далі НМЦ) про контингент осіб, що навчаються (в розрізі спеціальностей, освітніх ступенів і форм навчання, з урахуванням форми оплати за навчання – окремо за громадянами України та іноземними громадянами) та про передачу навчального навантаження двічі на рік: фактичної потреби – до 30 вересня відповідного навчального року (за фактичними даними наданими НМЦ станом на 10 вересня) і прогнозні, на наступний навчальний рік, – до 1 квітня (за прогнозом НМЦ відповідних показників на 1 вересня наступного року). Результати розрахунків кількості штатних одиниць НПП (фактичної потреби і прогнозні показники) доводяться до деканів факультетів, директорів інститутів, центрів після їх затвердження першим проректором.
3. Розрахунки якісних показників штатного розпису здійснюються на основі інформації про структуру навчального навантаження, яка визначає потребу кафедр у НПП відповідного рівня кваліфікації. Для цих розрахунків у навчальному навантаженні виділяються (за рівнем мінімальних вимог до кваліфікації НПП) три блоки – «професорський», «доцентський», «асистентський»). При цьому:
a) до «професорського» блоку навантаження належать години навчального навантаження, які виконують завідувачі кафедр і професори: лекції, авторські курси за напрямами наукових досліджень кафедри, практичні та семінарські заняття за освітніми і освітньо-науковими ступенями магістра і доктора філософії, консультування докторантів, наукове керівництво аспірантами, керівництво курсовими і дипломними роботами/проектами за освітнім ступенем рівнем магістра, керівництво практикою. Мотивоване рішення щодо належності до цього блоку практичних/семінарських занять на молодших курсах чи лабораторних занять приймається окремо по кожній дисципліні;
б) до другого («доцентського») блоку навантаження належать години навчального навантаження, які виконують доценти і старші викладачі: лекційні, практичні і семінарські заняття, керівництво курсовими і дипломними роботами/проектами, керівництво практикою, а також науково-дослідною роботою бакалаврів і магістрів. Мотивоване рішення щодо належності до цього блоку лабораторних занять за освітнім ступенем бакалавра приймається окремо по кожній дисципліні;
в) до третього («асистентського») блоку належить навантаження, яке виконується асистентами і викладачами: семінарські, практичні та лабораторні заняття, а також керівництво курсовими роботами/проектами і керівництво практикою. До цього ж блоку належить навантаження, яке виконують аспіранти під час асистентської практики, а також стажери.
Зазначений розподіл не обмежує академічну автономію кафедр при формуванні навантаження своїх викладачів. Дозволи щодо виконання робіт, які потребують вищої кваліфікації (асистентам – на читання лекцій, доцентам – на керівництво аспірантами) надаються в установленому порядку.
4. Розрахунки фактичних (станом на 10 вересня відповідного навчального року) і прогнозних (на наступний навчальний рік) обсягів навчального навантаження за вказаними у п. З блоками здійснюються структурними підрозділами у термін, відповідно, до 30 вересня і 15 березня, погоджуються НМЦ і затверджуються проректором з науково-педагогічної роботи. На основі затверджених фактичних (прогнозних) обсягів навчального навантаження за відповідними блоками і встановлених в Університеті нормативів навчального навантаження НПП, НМЦ розраховує і передає до ПФВ показники співвідношення посад НПП (завідувачі кафедр і професори, доценти і старші викладачі, асистенти і викладачі) у структурних підрозділах.
5. З метою підвищення рівня обґрунтованості прийняття кадрових рішень та рішень щодо організації освітнього процесу структурними підрозділами, планово-фінансовий відділ щорічно, до 1 травня, доводить до деканів і директорів прогнозний фонд заробітної плати структурних підрозділів на наступний навчальний рік (по НПП), який розраховується із фонду заробітної плати НПП Університету з врахуванням показників визначених пунктами 2 і 4 цього розпорядження і обсягами резервного фонду. Повторно, уточнені, з врахуванням фактичних показників набору на навчання, показники обсягів фонду заробітної плати доводяться до керівників структурних підрозділів до 1 листопада відповідного року.
6. Декани факультетів, директори інститутів, навчально-наукових центрів щорічно, до 01 червня формують якісний склад НПП в розрізі кафедр і складають, в межах доведених до них показників (відповідно до пунктів 2 і 5 цього розпорядження) та затвердженої структури навчального навантаження (пункт 4), проекти штатних розписів НПП своїх підрозділів. Проекти штатних розписів структурних підрозділів підписуються їх керівниками і передаються до планово-фінансового відділу для узагальнення. Після узгодження в установленому порядку, проекти штатних розписів затверджуються першим проректором.
7. Факультети (інститути) при здійсненні своєї кадрової політики, в тому числі при підготовці пропозицій щодо продовження контрактів, оголошенні конкурсу, переведенні на посаду, зарахуванні на умовах погодинної оплати тощо, керуються прийнятими ними рішеннями щодо структури навчального навантаження науково-педагогічних працівників і не можуть перевищувати показники затверджених штатних розписів і доведених до них обсягів фонду заробітної плати НПП.
8. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого проректора О. К. Закусила.